Homonnai Sándor óriás kosorrú nyuzsik oldala!

 

A nyulak a következő csoportokba sorolhatók:

1. Nagy testű vagy óriás fajták

2. Középnagy testű fajták

3. Kis testű fajták

4. Rövid szőrű fajták

5. Hosszú szőrű fajták


A teljesség igénye nélkül az alábbiakban bemutatnám az ismertebb, illetve az általunk tenyésztett nyúlfajták legfontosabb jellemzőit.


1. Nagy testű vagy óriás nyúl fajták:

Ha elegendő helyünk van és a takarmányozás sem jelent gondot, akkor nyugodtan beszerezhetünk valamilyen nagy testű nyúl fajtát.

Az óriás nyulak függetlenül a színtől 6-8 kg súlyúak, de találhatunk még ettől is nagyobb példányokat. testhosszuk kb. 75 cm és 20 cm-es füleket viselnek. 

Az óriás nyulakat telepadlós ketrecben, mélyalmon, vagy a nyulak számára kialakított épület egy elkerített részében tartsuk, mert a viszonylag nagy testtömegük miatt a rácspadlón könnyen talpfekélyt kaphatnak.

Tenyésztésbe csak 8-9 hónapos korban ajánlott őket fogni, mert az ettől korábban pároztatott nyulak megállnak a növekedésben, a nőstények számára nagy igénybevételt jelent az utódok felnevelése és maradandóan károsodhatnak is.



Német óriás



A vadas színűek a legelterjedtebbek, de fehér és tarka színváltozatban is léteznek, ezek azonban kisebb súlyúak a szürke óriásnál, külön fajtának minősülnek. A szürke óriás a 7 kg-ot meghaladó súlyával a létező nyúlfajták góliátja. Az állat számára a kényelmes nyújtózkodáshoz legalább 1 méter széles ketrecre, vagy istállórészre van szüksége.

Sajnos az óriás nyulak rendkívül hosszú idő alatt válnak vágáséretté, ezért intenzív hústermelésre nem a legalkalmasabbak.



(Német) óriás kosorrú



Kétség kívül a kosorrú nyulak a nyúlfajták másik különleges képviselői. A külsejük kitűnően illik a kosorrú nyulak nyugodt, kevésbé félénk viselkedéséhez.

A megszületésüket követő első hetekben a fiatal kosorrúak fülei felfelé állnak, csak növekvő súlyukkal párhuzamosan kezdenek el lógni a fülek. Növekedésüket a környezeti hőmérséklet is befolyásolja. Nyáron, magas hőmérséklet esetén a fülek gyorsabban növekednek és a fiatal állatoké korábban kezd lógni.

A kosorrú nyulak legnagyobb méretű képviselője a német kosorrú, melyet származása miatt francia kosorrúnak is neveztek. A minimum 5,5 kg-os testsúlyával alig marad el az óriások mögött. Ugyanakkor kissé nyomott, szélesebb testükkel kisebbnek hatnak. 13 színváltozatot ismernek el Európában. Tenyészetünkben megtalálható a havanna, thüringiai, isabella, lila és fekete színváltozat, továbbá ezek kabátrajzos változatai.