Homonnai Sándor óriás kosorrú nyuzsik oldala!

 

A nyúl elhelyezése, etetése és gondozása


Ne tartson felnőtt nyulakat közös ketrecben, különösen ha azonos neműek, mert csaknem biz­tosan összeverekednek. A nőstény nyulat csak párosodás idejére engedje össze a bakkal.

Nyulat általában a legjobb ketrecben tartani a házon kívül, védett helyen vagy jól szellőző fészerben, melléképületben. Ne tartson nyulat garázsban, ahol a kipufogógáz elpusztíthatja, illetve melegházban, üvegházban vagy a lakásban, ahol az állatnak túl nagy a meleg.




Ideális esetben a ketrechez mozgatható karám is tartozik, amelyben a nyulat kiteheti mozogni a fűre mindennap, ha jó az idő. Ha a karám nem teljesen biztonságos, fél szemmel figyelje a nyulat, nehogy megszökjön, vagy kutyák, macskák áldozatául essen.


A ketrec: A ketrecnek elég tágasnak kell lennie ahhoz, hogy a nyúl kinyújtózhasson és fel­ülhessen, azaz nem lehet kevesebb, mint 90 cm hosszú, 60 cm széles és 45 cm magas. Elég magasan legyen a talajtól, hogy védje a nyulat a nedvességtől és a fagytól. A kátránypapírral borított tetőnek kb. 5 cm-nyit kell lejteni hátrafelé, és mindenhol túl kell nyúlnia a ketrecen, elöl legalább 7-8 cm-rel.

Alvó- és fészkelőhelynek a ketrecből kb. egyharmadnyi, tömör ajtóval felszerelt részt válasszon le. A ketrec többi részéhez biztosítson sűrű dróthálóval borított külön ajtót. Mindkét ajtót szilárdan rögzítse. Vigyázzon, hogy a ketrecen belül semmi se okozhasson sérülést a nyúlnak. A dróthálót lécek és az ajtókeret közé erősítse.

A ketrec 50x25 mm-es puhafa lécekből álló keretének belső felére erősítsen 13 mm vastag furnérlemezt, hogy a nyúl ne tudja könnyen szétrágni a farészeket. Előzetesen valamennyi faelemet állatok számára nem mérgező favédő szerrel kezelje le. Ha a ketrec alja enyhén lejt hátrafelé, akkor a hátsó lemez végébe vájt kb. 6 mm széles elvezető csatorna segítségével a takarítás nagy részétől megkímélheti magát.


Etetés: Etesse a nyulat naponta kétszer, mindig ugyanabban az időpontban. Figyelje meg, hogy félóra alatt mennyit eszik, és legközelebb ugyanannyit adjon neki. Helyezze az ételt nehéz cseréptálba.

Adjon mindennap bőséges friss szénát, valamint füvet, káposztát, kelbimbót, salátát (mértékkel), sárgarépát, fehérrépát vagy retek zöldjét. Ne etesse a nyulat burgonya zöldjével, rebarbarával vagy lóbab szárával. Viszont adhat neki paszternákot vagy karórépát. Megfelelő gyomnövény a gyermekláncfű (mértékkel), a lóhere, a tyúkhúr, a pásztortáska, az aggófű és a martilapu, de ne adjon százszorszépet vagy boglárkát. Ellenőrizze, hogy a kertből vagy a sövényből származó bármely növényt nem permetezték-e rovarölő szerrel az előző hetekben.

Soha ne etesse a nyulat lekaszált fűvel, kivéve ha a fű nagyon friss vagy megfelelően szárított. Különösen akkor ne, ha a fű halomban állt és már kezd befulladni.

Sok nyúl szereti az ételmaradékot is, például a pirítós kenyeret, a hideg zabkását, az alma- vagy burgonyahéjat.

Állatkereskedésekben kapható • tápanyagban gazdag kifejezetten nyúleledel, de a nyulak általában más táplálékot is kedvelnek. Friss vízre is szükségük van.

Ne aggódjon, ha látja, hogy a nyúl saját ürülékét is fogyasztja. Ez az emésztési folyamat normális része.


A ketrec tisztítása: Bélelje ki a ketrec alját több réteg újságpapírral. Szórjon rá szalmát, fűrészport vagy faforgácsot, csak az etetőedények helyét hagyja szabadon. Cserélje az almot hetente egyszer vagy kétszer, de gyakrabban, ha kicsinyek születtek.

A házi kedvenc kézbe fogása: Ha fel akarja emelni a nyulat, tegye az egyik kezét a hasa alá, a másikkal pedig gyorsan támassza meg a súlyát a fara alatt. Szorítsa a mellkasához, miközben fogja a fejét és a fülét. Fogja kézbe a nyulat lassú, nyugodt és óvatos mozdulatokkal. A váratlan vagy hirtelen mozdulatok és a zajok megriasztják a nyulat, és ilyenkor nehéz visszanyerni a bizalmát. Soha ne emelje fel a nyulat a fülénél fogva, mert ez részint kegyet­lenség, részint pedig szükségtelen.

KisnyulakA nőstény nyúl a párosodás után kb. 31 nappal hozza világra kicsinyeit. Gon­doskodjon róla, hogy nagyjából egy héttel korábban már legyen elegendő szénája és szalmája a fészekrakáshoz. A nőstény maga készíti a fészket, és a saját melléről letépett szőrével béleli ki. A kicsinyek vakon és csupaszon születnek, és két-három hétig nem hagyják el a fészket. Ne nyúljon a fészekhez. Az almot általában szőr fedi, amely szemmel láthatóan emelkedik és süllyed, ahogy a kicsinyek lélegeznek. Gondoskodjon arról, hogy a nőstény nyúlnak elég élelme és vize legyen, amíg szoptat. A kisnyulakat ne válassza el az anyjuktól hathetes koruk előtt. Ne hagyja, hogy a kicsinyek túl sok nedves füvet vagy zöldségfélét fogyasszanak, mert az felfúvódást vagy hasmenést okoz. A hasmenést szederlevéllel szüntetheti